Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Day). Inicjatywa ta ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Obchodom Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) w całej Europie towarzyszą festyny, pikniki, dyskusje, wystawy oraz konkursy, promujące odpowiedzialne postawy jednym z zadań narodowych realizatorów programu „Safer Internet”. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz NASK, odpowiedzialne za realizację programu "Safer Internet" w Polsce i po raz pierwszy obchodzony był 8 lutego 2005 roku. Z tej okazji pod adresem www.dbi.pl opublikowany został serwis internetowy, w którym zaprezentowana została idea DBI oraz sposoby włączenia się w jego obchody. Organizatorzy zachęcali w nim m. in. lokalne organizacje społeczne, szkoły, domy kultury, władze lokalne, właścicieli kawiarni internetowych do realizacji przedsięwzięć na rzecz bezpieczeństwa w sieci. W 2008 r. DBI przypada na 12 lutego.

Nasza szkoła aktywnie włączyła się w obchody DBI poprzez zajęcia z uczniami oraz pedagogizację rodziców na temat bezpieczeństwa w sieci, ponadto na holu została przygotowana wystawa oraz wyłożone materiały (ulotki informacyjne: przewodnik dla rodziców i opiekunów Bezpieczny Internet, 10 porad dla rodziców dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci, adresy i telefony gdzie można zgłosić informację o nielegalnych treściach w Internecie). Każdy zainteresowany rodzic mógł wziąć te materiały do domu.

Pobierz prezentację na temat: Bezpieczeństwo w sieci

Publicznej Szkoły Podstawowej w Białopolu